یوگا

کلبه سلامتی

مطالب عملی یوگا

<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627421319 -2147483648 8 0 66047 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0in; margin-bottom:.0001pt; text-align:right; mso-pagination:widow-orphan; direction:rtl; unicode-bidi:embed; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} p {mso-margin-top-alt:auto; margin-right:0in; mso-margin-bottom-alt:auto; margin-left:0in; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:8.5in 11.0in; margin:1.0in 1.25in 1.0in 1.25in; mso-header-margin:.5in; mso-footer-margin:.5in; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

انواع تنش بر سه نوع است :

١. تنش ماهیچه ای

٢. تنش عاطفی

٣. تنش مغزی

١ـ تنش ماهیچه ای : از طریق آساناها از بین می روند

٢ ـ تنش عاطفی : از طریق ریلکسیشن و وانهادگی از بین می روند

٣ـ تنش مغزی : مشکلترین قسمت قضیه ست و به آسانی قابل رفع نیست و زیر نظر گورو از طریق یوگانیدرا، رفع می شود

در یوگا، تنش مغزی، بسیار مهم است. در نتیجه باید شناختِ کافی و کاملی از یوگانیدرا داشته باشیم. یوگانیدرا را با شاوآسانا و ریلکسیشن اشتباه نگیرید.

شاوآسانا : فقط قطع ارتباط با دنیای خارج است.

یوگانیدرا : نه تنها قطع ارتباط با دنیای خارج است بلکه در پی شخصیتِ واقعی در درون خود هستیم. یوگانیدرا به معنای خطوطی از آگاهی ست که حالت مغزی است بین خواب و بیداری. در یوگانیدرا، سطوح عمیق ذهن، باز می شود و در آن هنگام ذهن هشیارانه در حال عمل است. ولی در ریلکسیشن یا شاوآسانا ؛ به علت اینکه ما خود را رها کرده ایم و ریلکس شده ایم، سطوح نیم آگاه و ناخودآگاه باز می شود.

در زمانیکه در حال یوگانیدرا هستیم، طبیعت مغز تغییر کرده و امراض ما معالجه می شود و نبوع خلاقه ما باز می گردد. ذهن نیمه هشیار و ناخودآگاه قدرتمندترین نیرو در وجود بشر است. ذهن، ناخودآگاه، اساس رفتارِ طبیعی و غیرطبیعی ما می باشد. یوگانیدرا ساختمان عاطفی مغز را بیدار می کند.

طریق اثر گذاشتن یوگانیدرا بر ذهن و جسم به اینگونه است که کل سیستم فیزیکی را آرام کرده و بدن روانی یا کالبد اختری را بیدار می کند. تجاربی که از کالبد اختری بدست می آید، تاثیرات قابل توجهی بر عنصر فیزیکی در مغز بجای می گذارد. تجربیات نقش بسته در مغز، کارما یا ساماسکارا نام دارد. کارماها در لایه های آگاهی درونی انباشته شده اند ( ضمیر ناخودآگاه ).

دومین لایه یا نیم آگاه خیلی عمیق نیست و با شاوآسانا و ریلکسیشن میتوان به آن حمله کرد و کارماهای نیم آگاه را از بین برد.

سومین لایه، سطح آگاهی هشیارانه یا خودآگاه است. این سه لایه کارماهای توده شده سرنوشت را می سازد.

در یوگانیدرا، اراده شخص دستِ خودِ اوست. با آگاهی کامل، اثرات سوء ندارد. به بالابردن اعتماد به نفس کمک می کند. شخصیت فرد شکوفا شده.  کسی میتواند یوگانیدرا بدهد که قدرت دیدن و تشخیص هاله ها را داشته باشد. در یوگانیدرا صدا نباید لطافت داشته باشد چرا که فرد هیپنوز میشود. باید صدا قاطع و محکم باشد. از ماندالاها استفاده کنید وگرنه ساماسکاراهای ( تمایلات و سوابقی که برحسب کارمای فردی در زندگی پیش می آید. تظاهر کارماهای گذشته در زندگی چه در آگاهی،بیداری یا رویا )  دیگری به فرد اضافه می شود. از طریق یک شکل هندسی باید شاگرد وارد فضا شود. مثلاً باید از استوانه استفاده شود. استفاده از ضد و نقیض ها و جملات متضادِ هم. به این خاطر از جملات متضاد استفاده میشود که مربی، پرتوجویان را چک کند که آیا عرق کرده اند، تپش قلب دارند و یا ... با دیدن این حالات مربی باید منصرف شود از ادامه کار.

مردم، با طبیعت، عادات و محدودیت های خود در جنگند چون بیشتر مردم سعی در درست کردن خود با تجربیات  تربیتی و اخلاقی دارند. سرانجام اکثراً دچار بیماری های شیزوفرنی می شوند. یوگانیدرا سطوح عمیق روان را تبدیل به تجربیات هشیارانه می سازد. انسان تنها نمونه بیولوژیکی نیست بلکه خلاق دنیای صغیر است و از هر حرکت و تجربه ای معیاری را می سازد و عمیق ترین لایه مغز، جایگاه این معیارها یا کارماها می شود. یوگانیدرا را فقط در مراحل بالاتر راجایوگای پتنجلی می توان اجرا کرد. اصولاً روشی ست از پراتی هارا و این علم بر جذب آگاهی پایه گذاری شده است. موقعی که آگاهی با منطق و تمام حواس در حال فعالیت است، بسیار پائین می باشد. اما در زمانیکه ذهن رابطه اش را با تمام کانال های حسی قطع می کند، آگاهی بسیار قوی می شود و بالا می رود. زمانیکه یوگانیدرا اتفاق می افتد، پدیده گوشه گیری مغز رخ می دهد. بنابراین، مایه دماغی در اطراف مغز جریان می یابد و زیر جمجمه با یک انرژی قوی، شارژ می گردد. اگر بتوانید کانالهای حسی را قطع نمائید و آگاهی را حفظ کنید، آن وقت قادر خواهید بود که از سدهای موانعی شخصیت خود عبور نمائید و به بالاترین نقطه آگاهی برسید.

فرق هیپنوتیز با یوگانیدرا : در هیپنوتیز موضوع به حالتی عمیق منجر می شود که قسمتی از مغز بسته می شود. آگاهی در محیط کوچک و محدودی قرار می گیرد و این شرایط بسیار ساکن است و موقعیت تاماسیک ( ناآگاهی ) ایجاد شده. در حالیکه در یوگانیدرا، ظرفیت مغز را زیاد کرده و شرایط ساتویک ( روشن فکری ) را خلق می کند و کانالهای انرژی باز می شوند.

سطح بیرونی سیستم عصبی در هیپنوتیز تحریکات لازم را به مغز نمی رساند و ذهن کاملاً منفرد می شود که به آن خواب مصنوعی یا هیپنوتیزم میگوئیم. قطع کامل ارتباط با کانالهای انرژی ست.

   + ریحانه سادات رسولی ; ۱٠:٠٩ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/٥/٢٢
comment نظرات ()