یوگا

کلبه سلامتی

تعاریف مختلفی از یوگا

قسمت هفتم

یوگا، یک روش و تکنیک است که همهِ مردم در همهِ نقاط جهان با اندیشه ها، مذاهب و سلیقه های فردی و فرهنگی می توانند از آن استفاده کنند و شما با هر انگیزه و خواسته ای که به یوگا روی آورید مطمئناً رضایت تان تامین خواهد گشت.

هر کسی در هر سن و موقعیتی می تواند یوگا کند و برای انجام آن چیز زیادی احتیاج نیست، تنها قدری اشتیاق به تندرستی، شادابی و رهائی برای شروع کافی ست.

انجام یوگا به مکان خاصی نیاز ندارد.

در همان منزل خود، گوشه ای را انتخاب کنید و یک زیرانداز تمیز پهن نمائید و هر روز تمرین کنید.

ضمناً در تمرینات یوگا به وسایل خاصی هم احتیاج نیست.بنابراین بسیار ارزان و آسان می توان تمرین کرد حتی اگر آپارتمان نشین هستید، جای هیچگونه دغدغه خاطری  نیست، زیرا حرکات یوگا بدون جنب و جوش برگزار می شود. از این نظر همه اقشار جامعه چه زن و چه مرد، چه کودک و چه پیر می توانند یوگا کنند. از اینرو جا دارد به ویژگی های یوگا که آن را از سایر رشته های ورزشی متمایز می سازد، اشاره نمائیم.

یوگا، همزمان روی جسم و روان اثر می گذارد. به عبارتی یوگا هم ورزش بدنی ست و هم ورزش فکری _ روانی و در اغلب حرکات این ویژگی مشترکاً رعایت می شود ؛

توقف، تنفس، نظم حرکتی، تمرکز و توازن

پایان قسمت هفتم

تا پیامی دیگر ، بدرود

 

   + ریحانه سادات رسولی ; ۱۱:۳٦ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٢٥
comment نظرات ()

تعاریف مختلفی از یوگا

قسمت ششم

فنون یوگا روش های پالودن یا تصفیهِ دستگاه عصبی است تا بتواند میزان بیشتری از دانستگی را منعکس کند و زندگانی ما  بتواند نیروی مثبت روز افزونی در جهان شود. اگر به این فنون به درستی عمل شود،کل دستگاه عصبی ما جان دوباره می گیرد و تن از سلامت بهتر و نیروی بیشتر برخوردار می شود و جان آسوده از بارِ تجربهِ گذشته آزاد شده به ادراک شادابی آغازین اش بازمی گردد.اندیشه و فعالیت،پیوسته و یگانه می شوند و زندگی سرشارتر و کامل تر می گردد.

بستگی به ما دارد که تمرین یوگا را انتخاب کنیم یا آن که فوائدش را در چارچوب یک رشته عقاید دینی قراردادی تعبیر و تفسیر کنیم.خود یوگا در این زمینه بی طرف است،کاتالیزوری است که به ما اجازه میدهد در هر جهتی که طبیعی و نگهدارندهِ زندگی است رشد کنیم. روش های آن روی دستگاه عصبی که جایگاه جسمی دانستگی است اثر می گذارد و از نظر یوگا فرقی میان دستگاه عصبی هندوان و دستگاه عصبی مسلمانان یا خدانشناسان نیست. هر یک از این ها از همان قوانینی که حاکم بر کنش های جان و تن است پیروی می کنند.هر که تمرین یوگا می کند در راهی که می رود توش و توان خواهد گرفت.

تمرینات یوگا،آرامشی عمیق پدید می آورد.

ارادهِ فرد را قوت می بخشد.

قدرت و انعطاف پذیری عضلات را افزایش می دهد.

کیفیت و نحوه تنفس را بهبود می بخشد.

کارآئی قلب را تقویت می کند.

تناسب اندام و زیبائی را افزون می سازد.

خلاقیت و قدرت فکر را توسعه می دهد.

اعتماد به نفس و اتکاء به خود را بارور می کند.

روابط بین فردی را بهبود می بخشد.

میزان موفقیت اجتماعی را افزایش می دهد.

صلح، دوستی و شور زندگی را تقویت می کند.

پایان قسمت ششم

 

تا پیامی دیگر شما را به آگاهی مطلق می سپارم.

 

 

   + ریحانه سادات رسولی ; ۱٢:۱٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۳/٢۳
comment نظرات ()