یوگا

کلبه سلامتی

ذهنیت یک مبتدی در برابر وظایف او

کسیکه تازه میخواهد یوگا یا سلوک را شروع کند، از کتاب سادانای شیواناندا و با تمرینات روحی شروع می کند.

شخصی که با صمیمیت تصمیم می گیرد تمرینات روحی و سیستماتیک شروع کند از روی قوانین عمل شده، خودش را با مشکلات بخصوص و تمریناتی که در اول می تواند برایش ناامید کننده باشد می بیند.

این مسائل ممکن است سالک را بترساند و این مشکلات برای اکثریت شاگردان اتفاق می افتد.

پس بهتر است قبل از شروع با این مشکلات و موانع آشنا شویم و برای پیروز شدن بر آنها بتوانیم روشی خوب و مناسب پیدا کنیم.

خیلی از مبتدی ها وقتی که تمرینات روحی را شروع می کنند یک ذهنیت قبلی در مورد تمرینات روحی درک و فهم و استادشان دارند که خودشان دوست دارند ولی اغلب زندگی روحانی خیلی با چیزی که هرکس از قبل تصور می کرده فرق می کند.

خیلی چیزها با تصاویر ذهنی که شما ساخته اید مغایرت دارد. در حقیقت،واقعیت کاملا  با چیزی که شما از قبل دوست داشته اید و گرامی داشته اید مغایر است.

همیشه در مکتب های عرفانی این مورد پیش می آید. مغایر بودن ذهنیت قبلی با واقعیت سلوک. در حقیقت خیلی مشکل است که مبتدی جدید الایمان بتواند خودش را با این شوک که در شروع مکتب به او می شود آشتی دهد. آنها به سرعت خودشان را جمع و جور کرده و عقب نشینی می کنند و به همان دنیای خودشان برمی گردند که این اشتباه بزرگی ست که یک گوهر بی همتائی که می توانسته داشته باشند خیلی ساده لوحانه دور می اندازند و یک موقعیت خوبی را برای همیشه از دست خواهند داد.

   + ریحانه سادات رسولی ; ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/۱/۳۱
comment نظرات ()

فلسفه یوگا

مفهوم تعلیم همیشه دو قطبی است. مربی و شاگرد هر دو تعلیم می گیرند،گاهی مربی تعلیم می گیرد و گاهی شاگرد. در تعلیم، انتقال آگاهی باید صورت بگیرد. اصولا تعلیم باید پرورش مجموعه ابعاد وجود و شخصیتی انسان باشد : روان،اخلاق،اعتقاد.

1. حرکت دادن و سوق دادن انسان به سوی خدا

2. آگاه کردن انسان از جایگاه خودش

3. پرورش قدرت تشخیص در انسان از طریق مشاهده،تجربه،تفکر و تعلیم.

4. پرورش روح واقعیت جویی در انسان

5. ایجاد روح برادری

6. تعاون

7. احسان و ایثار

8. پرورش روحیه تلاش و کوشش

تعلیم و تربیت در یوگا 8 هدف دارد که همان آشتانگایوگا ست. تعلیم از باب تفعیل است به معنای عالم گرداندن. هنر به کار بردن قوای جسمانی و ایجاد هماهنگی بین فیزیک و روان.

افلاطون میگه : اگر جنس قلابی به شما دادن عیبی نداره، ولی مراقب باشید که معرفت قلابی به شما ندن.

گورو guru کسی ست که از سطوح بالاتر آگاهی برخوردار است و بنابر تجربه اش درس میدهد و شاگرد را از تاریکی gu به روشنائی ru هدایت می کند.

تنها زبانی که دست نخورده باقی مانده از قرن 4 قبل از میلاد تا به امروز،زبان سانسکریت است. خود لغت سانسکریت به معنی کامل است. کاملی که دیگر نیاز به پیشرفت ندارد. به همین علت متن سوتراهای یوگا کاملا دست نخورده است. فقط توانسته اند تجزیه اش کنند. نتوانسته اند چیزی به آن اضافه کنند.

اصل موضوع سنت یوگائی این است که شناخت ما در حالات مختلف دانستگی متفاوت است. یوگا به شما یاد میدهد که در هر مرحله از زندگی، شما یک آگاهی دارید. جدل را از ذهن شما بیرون می کند. یک یوگی بحثی با هیچکس ندارد چون میداند در هر مرحله هر کس یک آگاهی دارد. حق بحث کردن ندارد. هر کس هر جا ایستاده درست می گوید و درست عمل می کند.

 

   + ریحانه سادات رسولی ; ۱:٥٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۱/۳٠
comment نظرات ()