یوگا

کلبه سلامتی

ذهنیت یک مبتدی در برابر وظایف او

قاعدتاَ یک سالک می تواند فقط پیشرفت خودش را تخمین بزند ولی نمیتواند پیشرفت بقیه شاگردان را هم تخمین بزند و یا در مورد بقیه قضاوت کند.

فقط خداست که میداند ما یا دیگران کجا ایستاده ایم.

یک سالک همیشه به خیال و اندیشه ای که از قبل داشته برمی گردد و به محض اینکه چیزی برخلاف میلش انجام شود شوق و میلش پائین می آید.

در حقیقت اینجا شاگرد شکار یک سری دلخوری ها و مسائلی میشود و شیفتگی او را نسبت به زندگی روحانی از بین می برد و نقص بسیار وحشتناکی است.

یک سالک نه از تشویق خوشحال می شود و نه از تکذیب ناراحت می شود، اینها همه تعنیات است و سالک از همه تعنیات به دور است.

در حقیقت این ذهنیت، که به شاگرد بربخورد باعث می شود ظرفیتش پائین بیاید و نتواند تعلیمات روحیش را انجام دهد. خیلی افراد به علت این مسائل در عرفان از زندگی روحانی منزجر می شوند. در حقیقت تمرینات باید با عشق و شوق انجام شود.

 

   + ریحانه سادات رسولی ; ۱۱:۳۸ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۸
comment نظرات ()

ذهنیت یک مبتدی در برابر وظایف او

ذهن ما همیشه نیروهایی را که به آنها عادت کرده در زندگی تعقیب میکند. به نظر شما مبتدی که همیشه دنبال تصورات خودش است که آنها را دوست دارد می رود چه چیزی بدست می آورد؟ او ، یک هوسران می شود.

در حقیقت این یک خودخواهی محض  است که صدا می کند و ما متوجه نمی شویم. برای مثال خیلی عقاید است که یک سادانا را تشکیل می دهد(تمرینات روحی ) . یا یک تصورات خاصی است که فرد باید از گورو قبول کند و انجام دهد که درست برخلاف میل باطنی شاگرد است.برای همین پیر، خیلی خوشایند نیست، چون آنچه می گوید درست برخلاف چیزی ست که شما دوست دارید. پیر وقتی برخلاف میل شما صحبت می کند نارضایتی شروع می شود.اگر چیزی که شاگرد در مورد استاد فکر می کند در او نبیند، ایمان به او از بین می رود. ظاهراَ تسلیم می شوند ولی شروع به شک و دوست نداشتن اعمال او می کند و بزرگترین خطائی که انجام میدهند این است که ضمیرناخودآگاهشان شروع به محکوم کردن استاد می کنند که این برای شاگرد زشت ترین کار میتواند باشد. درست مثل اینکه به ریشه تعلیمات روحی و زندگی روحانی تیشه میزنید.

 

   + ریحانه سادات رسولی ; ۳:٠٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/٤
comment نظرات ()