یوگا

کلبه سلامتی

روشهای مختلف یوگا

کارما، قانون عمل و عکس العمل است.

کارما یوگا به شما یاد میدهد که آنچه را که با آن کار میکنید بشناسید. چرا که منتظر نتیجه کار نیستید و تمام حواستان به چیزی ست که با آن کار میکنید. کار کردن بدون چشمداشت و تمام عمل را تقدیم می کنیم به خداوند.

ناتیش تیکتیم که یک سوامی است کلمه صلح را اینگونه تفسیر میکند : صلح در اثر دو اساس بوجود می آید.یکی ایمان و دیگری ثبات و استواری. شخصی که تمام اعمالش را وقف خداوند می کند و همیشه ذهنیتش به خداوند مشغول است، این فرد میتواند از طریق ایمان به صلح برسد.

فردی که مرتب می گوید : من اینکار را کردم.من آنکار را کردم.این فرد حقیقاً در بند و اسیر است و رهائیش از این بند بسیار مشکل است مگر با کارمای یوگا کردن های بسیار.

کارماها به 5 گروه تقسیم می شوند :

1. نیتیا کارماnitya karma : یک سری کارهائی هستند به صورت وظیفه در زندگی روزمره که انجام اینها هیچگونه لیاقت و شایستگی و پاداش برای شما نخواهد داشت ولی اگر انجام ندهید خیلی برای شما باعث شایستگی و لیاقت می شود.مثل دروغ مصلحت آمیز، تقلب رساندن در امتحان، کمک به گدا، رشوه دادن.انجام ندادن موارد فوق باعث اشراق و بالا رفتن آگاهی فرد میشود.

2. نایمیتا کارما naimitti karma : بعضی کارماها هستند که از بعضی اتفاقات خاص بوجود می آیند. مثلا فرزندی به دنیا آمده حالا ذهنیتی از مغز می گذرد که کاش پسر بود.کاش دختر بود. نعمتی به شما داده شده،بجای شکرگذاری،مزه مزه اش می کنید.

3. کامیا کارما kamya karma : این نوع کارماها، اختیاری هستند یعنی شما خودتان می توانید این کارماها را بگیرید. اینکار را انجام میدهید چون میخواهید اتفاق خاصی انجام شود. مثل دعای باران.دعای صلح جهانی.اینها کارما می سازند چون من میخواهم خوب باشم و به همه خوبی کنم. من با یک کار خوب از بقیه جدا می شوم. ولی ما میخواهیم به جایی برسیم که آنجا همه خوب هستند پس هیچکس با بقیه فرقی ندارد. همان حسی که تو فکر میکنی با دعای تو باران آمده جلوی اشراق و آگاهی تو را میگیرد.

وقتی حس میکنی کار خوب میکنی در واقع پائین تر از انسانی هستی که یک کار انسانی کرده چرا که آدم،کار خوب جزء ذاتش است و آنرا حس نمیکند.

4. نیشیدا کارما nishiddha karma : کارهائی که انجام آن ممنوع است. مثل نوشیدن الکل.دزدی.مواد مخدر.تجاوز.زنای فکری و جسمی و گناهانی از این قبیل

5. پاریاشیتا کارما prayaschitta karma : دعاها و کارهائی که انجام میدهیم برای اینکه گناهای ما بخشیده شود. بخشیده شدن گناهان مانع آگاهی میشود. ما فقط میتوانیم آگاهی بخواهیم.بخشیده شدن گناهان و رفتن به بهشت اصل ماجرا نیست باید رسیدن به خدا هدف باشد.

خدایا ! خطاهای مرا نشانم بده.

 

   + ریحانه سادات رسولی ; ٥:۳٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٥/۳
comment نظرات ()