یوگا

کلبه سلامتی

روشهای مختلف یوگا _ مانترا یوگا

مانترا یوگا mantr yoga :

یوگای ذکر و اوراد و دعا.

روشی برای رسیدن به احدیت و آرامش مطلق و تمرکز کامل ذهنی و کنترل خواسته ها از طریق ذکر گفتن و خواندن اوراد و دعاهاست.

عرفای هندی کلمه " اُم "،دراویش ایرانی کلمه " هو " نشانه کمال و مطلق بودن خداوندی است.

با تکرار کلمه، به یک نوع حالت تمرکز فکری و ذهنی دچار می شود. در خاطر نگهداشتن عبادت خداوندی ست. بنابراین از پستی ها و رذالت ها، خودخواهی ها و خیانت ها اجتناب می نماید.

به فضایل و نیکی ها روی می آورد. از درگاه خداوندی برای خویشتن توفیق عمل صحیح و نیک درخواست می کند.

این عمل موجب تمرکز عمیق ذهنی و آرامش مطلق روحی و رسیدن شخص به احدیت می شود.

در مواقعی از شب و روز که می توانید به ذکر خداوندی و یادآوری صفات مطلق الهی بپردازید تا دل از زنگار انحرافات و شک ها بزدائید و آئینه درون را آماده انعکاس انوار الهی سازید.

مانترا به معنی صوت رهابخش درنظر گرفته شده است. به عبارت دیگر صوتی که بتواند انرژی ذهن را از بند قالبهای محدود آگاهی رها سازد " مانترا " نامیده می شود.

مانتراها ارتعاشاتی ظریف هستند که می توانند انرژی ذهنی یوگی را از محدودیت قالبهای فکری رها ساخته و در مراحل والاتر، ارتعاشات وجودی یوگی را با ارتعاشات عالی هستی همسو و هماهنگ سازد.

سنت مانترا یوگا یکی از کهن  ترین طرق رهائی در عرفان هند به حساب می آید. این روش کهن نه تنها در هندوستان بلکه در سنت های معنوی بسیاری از ملل جایگاهی ویژه دارد.

 

   + ریحانه سادات رسولی ; ٩:٥٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/٦/٢٤
comment نظرات ()

روشهای مختلف یوگا _ گیانا یوگا

این شاخه از یوگا مستقیم ترین آنهاست. گیانایوگا،روش عقلانی پیشرفت معنوی است. از طریق تحقیق صحیح و تجزیه و تحلیل مداوم خود و قدرت تشخیص،ذهن عادت میکند تا طبیعت و ذات خود را امتحان کند.

گفته شده؛ گیانایوگا سخت ترین شاخه یوگاست،نه به این دلیل که برترین است بلکه به این دلیل که فرد قبل از شروع آن باید مقررات دیگر را کاملا بیاموزد.

داشتن خرد هشیار و دقیق که هیچ احساسی بر آن سایه نیفکند،ضروری ست.

فلسفه ودانتا دارای پایه و اساسی سه گانه است :

در نوشته های مذهبی، منطق و تجربه.

اما این فلسفه به ایمان و اعتقاد کورکورانه مربوط نمی شود.ودانتی ها اگرچه نوشته های مذهبی را به عنوان منبع خود می پذیرند،اما باید با به کار گرفتن خردِ خود،تمامی این آموزش ها را بررسی کنند و بفهمند.

با وجود این، خرد فقط می تواند مسائل فانی را توضیح دهد و درک کند.

پس از این که با کمک جریان تشخیص و انکار، تمامی آنچه را غیرواقعی است تحلیل می برد، خرد را هم باید کنار بگذارد. تنها تجربه آنچه واقعی است باید باقی بماند.

این مرحله را خودشناسی می نامند.

گیانی همواره در معرض خطر غرور قرار دارد. غرور ناشی از قدرت های عقلانی که به دست آورده است. برای حفظ تعادل و جلوگیری از خطر تبدیل شدن به یک خردمند خشک و محض، پیشنهاد می شود که بکتی و گیانایوگا همراه هم کار شوند تا بکتی، گیانا را متعادل کند.

   + ریحانه سادات رسولی ; ۱٢:۱٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/٦/٢۳
comment نظرات ()