یوگا

کلبه سلامتی

روشهای مختلف یوگا _ قسمت هفتم

تمرین کارما یوگا

در تمرین کارمایوگا،داشتن ثروت زیاد یا قدرت زیاد برای خدمت به خلق نیاز نیست. بلکه هر کسی با هر امکانی می تواند سالک این راه باشد.

به عنوان مثال؛ اگر مریض یا درمانده ای را گوشه ی خیابان دید،به او کمک کند و در صورت تمایل او یا ممکن بودن، به بیمارستانی برساندش یا دست کم با کلماتی مهرآمیز از او دلجوئی کند.

با این اعمال و نظایر آن قلب از بسیاری ناپاکی ها تصفیه می شود زیرا حتی اگر پولی برای خدمت نداشته باشد، با دستان و بازوان خود اینکار را انجام داده است. خداوند از چنین خدمت هائی بسیار بیشتر از خدمت ها پرتوقعانه افراد ثروتمند خشنود خواهد شد.

البته نباید تصور شود که با این کمک ها، انرژی فرد تحلیل می رود،بلکه این قانون الهی ست که با این عمل انسان با انرژی عالم لایتناهی یکی خواهد بود.

 

   + ریحانه سادات رسولی ; ٩:۳٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/٦/۱٥
comment نظرات ()

روشهای مختلف یوگا _ قسمت ششم

باز هم کمی بیشتر درباره کارما یوگا بدانیم !

کارما یوگا چیست ؟؟؟

کارمایوگا،وقف همه ی اعمال و نتیجه ی آنها به خداست.

کارما یوگا،نمائی از زندگی ی سازگار با فرامین الهی است که با دور کردن وابستگی ها و موازنه ی میان شادی ها و غم ها به وجود می آید.

کارمایوگا، ایثار در راه انسانیت است.

کارمایوگا، اعمالی ست که قلب را پاک می سازد و ما را برای دریافت انرژی الهی و پیشرفت در راه معنویت آماده می کند.

نکته ی مهم این است که باید این ایثار در راه انسانیت بدون هیچ نوع انتظاری انجام شود و چیزی که موجب می شود تا این نوع زندگی انتخاب شود نوع اعمال نیست بلکه نیت ی عمل است و وقتی انجام شد گوئی آدمی وسیله ای بوده است در دست خداوند که با مشارکت عالم هستی موجب سعادت انسان ها شده است. چنین کارمائی نه تنها انسان را به جبران خطا یا تحمل مکافات آن وادار نمی کند بلکه از آن پس موجب سعادت او می شود و این کارماست که کارمایوگا نامیده می شود.

چون این اعمال بدون انگیزه ی شخصی انجام شده و نتایج آن به خدا واگذار شده است موجب رهائی انسان از قید کارما اعمال شده و او را به آرامش مطلق می رساند.

با تمرین قانون کارمایوگا، سالک راه، برای خودشناسی آمادگی پیدا می کند.البته این آمادگی برای خودشناسی مراحلی دارد و نمی توان یکباره پلکان ترقی را طی نمود. به خصوص در این باره مشکلی وجود دارد و آن این است که ناپاکی های موجود در ذهن، حسادت، شهوت، خودخواهی و غرور و نظایر این احساسات ناپسند موجب کندی سیر در این راه می شود و ممکن است انسان به جای طی طریق تنها به استفاده از مهارت های کلامی و انجام بحث های بی نتیجه و بدون عمل روی بیاورد.اما هرگاه خواست و توانست تا بر این قبیل احساسات غلبه پیدا کند،به دنبال آن پیشرفتی بی وقفه در کارش حاصل شده و تدریجاً احساس می کند که به منبع لایزال هستی نزدیک می شود.

با این نزدیک تر شدن که گوئی اعمالی که انجام میدهد را آن نیروی ابدی از طریق او انجام داده و خودش در این جا هیچ نقشی ندارد، آنگاه بار عظیم هستی از شانه ی او برداشته خواهد شد و به آسایش کامل خواهد رسید.

   + ریحانه سادات رسولی ; ۱٢:۱٥ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/٦/۱٤
comment نظرات ()

روشهای مختلف یوگا _ قسمت پنجم

عملکرد کارما چگونه است ؟

وجود انسان از سه لایه تشکیل یافته است :

الف ـ ایشا iccha

ب ـ جنانا jnana

ج ـ کریا kriya

الف ـ ایشا، آرزو و خواهش است.

ب ـ جنانا، معرفت است .

این سه لایه، کارمای انسان را تشکیل می دهند.

انسان،چیزهائی مانند صندلی، درخت و نظایر آن را می شناسد. همچنین احساساتی نظیر شادی یا غم و لذت دارد و مختار است که این کار را انجام دهد، یا آن کار را انجام ندهد. اما قبل از هر کاری فکر و انگیزه ای وجود دارد و ابتدا میل به انجام آن کار در ذهن بوجود می آید. بعد انسان فکر می کند که چگونه آن را به دست آورد و بعد نهایت تلاش خود را به کار می گیرد تا آن را به دست آورد.

به این ترتیب؛ میل، تفکر و عمل مانند سه رشته با یکدیگر همکاری دارند و از این همکاری   رشته ی بزرگتری بوجود می آید که کارماست.

در واقع محصول میل و خواهش، کارماست. زیرا هر آدمی مرتب تلاش می کند تا انگیزه ی جدیدی به دست آورده و به دنبال آن برود.

محصول کارما هم،خوشی یا غم است و بسته به نوع کاری که انجام شده متفاوت عمل می کند. انسان در این جهان همواره به دنیا می آید تا به پاکی رسیده و حاصل کارماهای خود را جمع آوری کند.این قانون کارماست.

 

   + ریحانه سادات رسولی ; ۱۱:٥٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/٦/۱۳
comment نظرات ()

روشهای مختلف یوگا - قسمت چهارم

کارما، اصطلاحی سانسکریت است که معنی آن،کار یا عمل می باشد.

در واقع  هر عمل مادی یا معنوی یک کارماست.

به عنوان مثال، تفکر یک کارمای معنوی ست. در مجموع کلیه فعالیت های انسان در زندگی کارما را تشکیل میدهند. اما کارما، تنها به معنی کار یا عمل نیست بلکه نتیجه کار یا عمل نیز می باشد. به این معنی که نیرویی نهفته در کارما وجود دارد که آدریشتاadrishta  نامیده میشود و برای هر شخصی متفاوت است. به گونه ای که نتیجه ی هر عملی را بخش جدائی ناپذیر از آن عمل می سازد.

لرد کریشنا می گوید : " وظیفه ی انسان این است که در این جهان پیوسته اعمالی را انجام دهد، اما نباید انتظاری از نتیجه ی آن داشته باشد."

و این محور اصلی تعالیم گیتاست که می گوید :" نباید به اعمال وابستگی وجود داشته باشد. دیگر موارد کارما اعمال روزمره مانند استراحت کردن،خوردن،حمام گرفتن،خوابیدن و نظایر آن می باشد. کارهای فکری و نیز دوست داشتن ها یا تنفرها نیز کارما به شمار می روند. 

 

 

 

   + ریحانه سادات رسولی ; ٩:٠٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/٦/۱٢
comment نظرات ()