یوگا

کلبه سلامتی

مراقبه روز بیست و سوم

بی آزار بودن و صدمه نزدن به دیگران

تلاش کنید تا انسان بی آزاری باشید و مخل آسایش و سعادت دیگران نباشید.

سلامتی ما وابسته به این است که چه افکاری را به سمت دیگران جاری سازیم.

افکار آزاردهنده در درجه اول به خودمان آسیب می رسانند، در حالیکه افکار مثبت و خیرخواهانه سیستم عصبی ما را آرام  کرده، موجب تسریع در بهبود و تسکین دردهایمان می شود و در تماس با دیگران باعث افزایش روحیه و تسلی آلام آنها می شود.

لاف نزدن

نه لاف بزنید و نه خود را بی دلیل آدم مهمی جلوه دهید.

لاف زدن مانند غارغار کردن کلاغ است. هر چقدر صدای غارغار کلاغ بلندتر باشد، سر و صدای نامطلوب آن بیشتر موجب آزار و اذیت انسان میشود.

به یاد داشته باشید که باطل و ناحق دوامی ندارد. پس در برابر افرادی که نسبت به شما نادانی روا میدارند سکوت و شکیبائی پیشه کنید. افرادی را که نسبت به شما نامهربانی می کنند، با مهربانی و صمیمیت شکست دهید.

همیشه این موضوع را به خاطر داشته باشید که هیچگاه راه مبارزه با ظلمت، افزودن بر تاریکی نمی باشد.

مانند درخت کاج که ریشه هایش در زمین کاملا مستحکم و شاخه هایش بر پهنه آسمان گسترده شده است، شما نیز با داشتن اعتقادات راسخ، ریشه های کاملا مستحکم داشته باشید و آرزوهای متعالی خود را که بر این ریشه های مستحکم، استوار شده است همچون شاخ و برگهای این کاج، بر پهنه بی کران آسمان بگسترانید و رشد کنید.

در زمان حال زندگی کنید

در لحظه حال زندگی کنید. نه به افتخاراتی که در گذشته کسب کرده اید متکی باشید و نه در رویای کسب پیروزیهای آینده به سر برید. زیرا در آن صورت به جای حضور در لحظه و چشیدن طعم شیرین آن، همچنان تلخ کامی های گذشته را تجربه خواهید کرد.

آگاه، هشیار و بیدار باشید.

   + ریحانه سادات رسولی ; ٩:٤٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/۱٠/٢۳
comment نظرات ()