یوگا

کلبه سلامتی

مهارت های زندگی

در آغاز هزاره سوم میلادی، زمان بحث و گفتگوی تمدن ها و نیز در عصر شکوفائی تکنولوژی و فناوری باید بشر امروز بیش از هر زمان دیگری احساس آرامش و امنیت داشته باشد، در حالی که امروز، بیش از ۵٠٠ میلیون بیمار روانی در دنیا وجود دارد که دو سوم آن را زنان و جوانان تشکیل می دهند. در ایران نیز شیوع اختلالات روانی با بیش از ٢١ درصد و با وجود بیش از ٢ میلیون معتاد مساله قابل توجهی میباشد (سال١٣٨٠).

سازمان بهداشت جهانی پیش بینی کرده است که در سال ٢٠٢٠ میلادی اولین بیماری، بیماریهای قلب و عروق و دومین آن افسردگی خواهد بود. اگر امروز صداقت در حضیض ذلت و نفاق در اوج عزت است و اگر انسان خود نیز به یک ماشین بی روح تبدیل شده است و اگر... بدین جهت است که هویت انسانی از یاد رفته است و این هویت بازنمی گردد مگر اینکه هر کس تعریف صحیحی از خود داشته باشد و زندگی را بشناسد و بالاتر از آن اینکه مهارت زندگی کردن را بداند. سازمان بهداشت جهانی از سال ١٩٩٣ میلادی بحث مهارت های زندگی را با هدف توانمند کردن بشر در مقابل مشکلات و آسیب ها مطرح نموده و این گونه تعریف کرده است:

توانائی های روانی اجتماعی لازم برای رفتار انطباقی و موثر که افراد را قادر می سازند تا به طور موثری با مقتضیات و چالش های زندگی روزانه مقابله کنند. آموزش این مهارت ها موجب ارتقای رشد شخصی و اجتماعی، محافظت از حقوق انسانها و پیشگیری از مشکلات روانی و اجتماعی می شود.

مهارت های زندگی بی شمارند، اما مهمترین این مهارتها به شرح زیر هستند:

١.مهارت خودآگاهی    ٢. مهارت همدلی    ٣.مهارت تفکر خلاق     ۴.مهارت حل مسئله  ۵.مهارت ارتباط     ۶.مهارت روابط بین فردی ٧.مهارت مقابله با هیجانات    ٨.مهارت مقابله با استرس     ٩.مهارت تصمیم گیری     ١٠.مهارت تفکر انتقادی

   + ریحانه سادات رسولی ; ۸:٤۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/۱۱/٧
comment نظرات ()