هماهنگی حرکات یوگا با تنفس به وسیله شمارش دم و بازدم ها

۵۵. شمارش در حین انجام حرکات یوگا : هنگام انجام دادن حرکات یوگا، خصوصاً حرکاتی که با سمت راست و چپ بدن انجام می شوند، شمردن اعداد به ثانیه یا تنفس های طبیعی ضروری است. برای این منظور میتوان از صوت اُم در جلوی اعداد ثانیه استفاده کرد. بدین ترتیب که : ام یک، ام دو، ام سه و ... . به این ترتیب مطمئن می شوید که هر عدد به همراه یک اُم، یک ثانیه حساب می شود.  البته طبق آخرین پیشنهادات از طرف انجمن یوگای ایران، خواسته شده؛ از الفاظ سانسکریت و هر نوع واژه غیرملموس دیگر در ایران استفاده نشود. حال میتوان در ابتدا برای اینکه مطمئن شویم که شمارش با شمارش ثانیه شمار ساعت یکی ست، مدتی را با صدای تیک تیک ساعت کار کنیم و سپس خود به خود این کار در فرد نهادینه می شود.

جهت استفاده از نوعی واحد زمانی در انجام دادن حرکات یوگا، شمردن تنفس ها و احساس ضربان نبض یا قلب نیز توصیه شده ولی اگر بتوانید شمارش را با شیوه ذکر شده انجام دهید بهتر است زیرا در انجام دادن حرکات مختلف بدنی، کار قلب و دستگاه تنفسی با شدت و ضعف نوع حرکت تغییر می کند. از این جهت نمی توانند واحد زمانی ثابتی باشند ولی با در نظر گرفتن ثانیه ها، در تمام لحظات، یک واحد زمانی ثابت در ذهن خود دارید.

 

/ 3 نظر / 2 بازدید
ش و ر ش ی

مرسی از وبلاگ شما هم استفاده کردم

محمددیهیم

زيباترين ستايش ها نثار آني باد که کاستي هايم را ميداند و باز هم دوستم دارد سلام ممنون که بهم سر زدین بازم با آپ جدید منتظرتون هستم

مهدی

ریحانه جون ممنون که سر زدی من لینکت میکنم تا همیشه از نظراتت استفاده کنم [گل]