یــــامــــا - قسمت سیزدهم

درک خشونت :

هرگاه سخن از خشونت علیه خویش می شود، اغلب دیده می شود که خواننده با ناراحتی بحث را دنبال می کند و مایل نیست در این مورد چیزی بشنود.

آیا شما هم از آن دسته افراد هستید که آشکارا یا به نحوی نامحسوس و پنهان با خود خشونت می کنید ؟

گاهی اوقات دیده می شود که افراد می گویند:

شاید گاهی خیلی سخت کار می کنند،در روابط ناسالم پافشاری می کنند،پرخوری می کنند یا خیلی کم می خوابند،اما اینها را خشونت با خویش نمی دانند ولی تک تک آنان با دقت در زندگی خود،اندکی به خود می آیند و چه بسا ابتدا کمی ناراحت و معذب شوند اما اغلب اوقات در پی این ناراحتی اولیه، احساسی از سبکبالی در انسان بوجود می آید،چرا که برای نیل به آسایش بیشتر، امکانات تازه ای به ذهنش خطور می کند.

اغلب مردم با الگوبرداری از افکار مختلفی که زادهِ انباشتِ شرایط عمومی زندگی هستند، بر علیه خود خشونت روا می دارند. قربانی بی گناهِ این الگوبرداری، سلامت جسم و فکر انسان است. هر کسی الگوی منحصر به فردی دارد،اما وجه مشترک همه، در این است که در رفتار با خود، خشونت عاطفی یا جسمی بیش از حدی را اعمال می کنند.

ممکن است تصور کنید خشونت با خود،صرفاً به معنی آزارهای جسمانی یا سایر رفتارهای مخرب و زننده ای است که جلوگیری از آن مستلزم در پیش گرفتن برنامهِ دوازده مرحله ای است.

شاید به نظر شما خشونت، رفتارِ بسیار ناهنجاری باشد،اما در فرهنگ لغات، خشونت را این طور تعریف کرده اند :

اِعمالِ فشارِ زیادی که منجر به صدمه یا سوء استفاده گشته و به صورت انحراف یا تجاوز به حقوق فردی متجلی می شود.

فشارِ زیاد می تواند فعالیتی فکری باشد که نتیجهِ آن در جسم مشاهده می شود یا فعالیتی که به طور مداوم تکرار می شود تا جائی که از حد می گذرد.

میتوان هر نوع ارتباط توأم با اِعمال انرژیِ شدید در قبال دیگری یا خود را خشونت دانست. از جمله ؛

آزار،عصبی کردن،آشفته و متلاطم ساختن.

آیا به یاد نمی آورید که طی چند روز گذشته با خود به نحوی ناهنجار،خشن و اختلال آمیز رفتار  کرده باشید؟

توماس مِرتون،نویسنده مذهبی و راهب درمانگر، می گوید :

این که خود را به جریان های چندگانه و متضاد بسپارید، به خواسته های زیادی تن دهید، خود را گرفتار برنامه ریزی فشرده کنید یا بخواهید در هر زمینه ای به هر کسی کمک کنید، به منزلهِ خشونت نسبت به خویش است.

واضح است که مرتون در رابطه با رفتار آسیب شناختی خود ویرانگری سخن نمی گوید، بلکه سعی دارد توجه ما را به وجه نامطلوب رفتاری عرفی جلب کند که حتی شاید مثبت به نظر آید و از نظر فرهنگی نیز پذیرفته شده باشد.

او به این مطلب اشاره می کند که چگونه ممکن است ما در حالیکه صرفاً سرگرم سامان دهی خود هستیم، با خود رفتار خشونت آمیز و ویرانگر داشته باشیم.


/ 2 نظر / 18 بازدید
سیدیوسف

سلام، وقت بخیر. اگر مقدور هست لطف کنید یه کلاس، باشگاه یا مربی خوب معرفی کنید. صرفا هدفم یادگیری و تمرین حرکات برای تقویت عضلات و توان کششی هست، نه سایر مباحث یوگا نظیر تمرکز و ... ، به عبارتی بعد جسمی و مادیش. ممنون خواهم بود اگر لطف نموده راهنمایی کنید.

سیدیوسف

استاد خوب و با تکنیک خوب اگر لطف کنید معرفی کنید، یعنی بهترین استادی که می شناسید، شما بگید قله قاف، می رم. منتظر پاسخ و مرحمت شما هستم. ممنون.