ضمیرناخودآگاه و تاثرات ذهنی

سرشت حیات چنین است که همواره به سوی تجلی کاملتر و شادتر می رود. این دستگاه عصبی هرچه تکامل یافته تر باشد، صفات دانستگی ناب را که هوش و خلاقیت و شادی است بیشتر متجلی خواهد کرد.

کلیدش تفکر و مراقبه است.

علم دریافته است که ما انسان ها از آن رو باهوش تر از حیواناتیم که سازمان عصبی ما تکامل یافته تر است و در نتیجه دانستگی بیشتری در اختیار داریم. اما یوگا از این پیشتر می رود. می گوید دستگاه عصبی انسان تاج جلال آفرینش است زیرا تنها این دستگاه می تواند سرچشمه بی کران زندگی را به همان حالت پاکی بی آلایش درخشان اش منعکس کند.

انسان به صورت خدا آفریده شده است. آرزوی خودشناسی در عمق نهاد هر یک از ما نهاده شده و یاد بهشت عدن همان قدر دیرینه سال است که خود جان آدمی. این شوق هر اندازه که تیره و تار احساس شده باشد، باز پالوده ترین تجلی میل پویای رویش و پیشرفتی است که به تمام زندگانی نیرو می بخشد و هر اشتیاقی را به جنبش می آورد. تنها آنگاه به رضایت خواهیم رسید که سرشت راستین مان را دریابیم و جان فردی مان نامتناهی شود.

این روشن شدگی اولین و آخرین رهائی است، حالتی ست از هستی بی کوشش.

از پی گردی باز نخواهیم ماند،

و فرجام تمام گشتن هامان

باز آمدن به جائی خواهد بود که از آن آغاز کرده ایم

و آنجا را نخستین بار خواهیم دید.

تی.اس.الیوت

 

/ 1 نظر / 17 بازدید
سمیه جاوید

سلام و خدا قوت به شما . من در مشهد آب وبرق (از طرفی صیاد شیرازی) زندگی می کنم.میخواستم راهنماییم کنید .یک کلاس یوگای نزدیک با مربی خوب اگه سراغ دارید به من معرفی کنید.من فقط از ساعت 4 بعد از ظهر میتونم کلاس برم .