یـــامـــا - قسمت بیست و سوم

دست برداشتن از خشونت :

برای رهائی از خشونت به نفس، تمرین کنید.

دوباره و دوباره به این مسئله توجه داشته باشید که شما دائما و اغلب به طور ناخودآگاه می خواهید هر چیزی با آنچه که اکنون هست متفاوت باشد.

شما دیکتاتور کوچک خود می شوید که بر اریکهِ شاهی تکیه زده، دست ها را درهم قفل کرده و با لب و لوچهِ آویخته و ناراحتی، خواهان آن است که هر چه دوست دارد تا ابد به همان وضع باقی بماند و هرچه دوست ندارد فوراً محو شود.

این اشتیاق و عطش شدید برای نگهداری و حفظ چیزهای محبوب و رهائی از آنچه مشکل ساز است، منبع رنج و عذاب در زندگی و منشاء خشونت علیه خویش است.

اگر تمرین کنید که امور، اشخاص و پیش آمدها را آنگونه که هستند بپذیرید،خود خواهید دید که اگرچه ممکن است زندگی همچنان رنج آور باشد،اما به نحوی باور نکردنی آن را بهتر سپری خواهید کرد.همچنین پذیرش کامل آنچه که در این لحظه واقعیت دارد، تنها سکوی پرتاب محکم برای شروع تغییرات در زندگی شماست.

زیستن در لحظه، تعهدی نیست که یک بار برای همیشه به خود بسپارید، بلکه باید لحظه به لحظه مدنظر قرار گیرد.

سهل گیری نسبت به خویش، تمرینی مادام العمر است که باید درجات و مراتب ظریف و دقیق آن را کشف کرد.

هرقدر بتوانید با خود بیشتر از درِ مصالحه درآئید، به دیگران نیز آزار کمتری خواهید رساند.

با جسم و ذهن خود مهربان و ملایم باشید.

از سقوط در این دام که زندگی باید قالب معینی داشته باشد تا شما احساس خوشبختی کنید، بپرهیزید.

هر روز مدتی چشمان خود را با ملایمت ببندید، شانه هایتان را شل کنید و بدون آنکه سعی کنید نفس خود را کنترل کنید، با ذهن بر نفس خود تمرکز نمائید.

با تجربهِ آرامشی که حاصل این تمرکز است، خود خواهید دید که زندگی چقدر رمزآلود است.

 

/ 1 نظر / 20 بازدید
احسان

سلام دوست عزیز وبلاگ خیلی جالبی دارید. من مطالبتون رو خواندم عالی بود. ممنون میشم به وبلاگ منم سربزنی و تبادل لینک کنیم.