یـوگـا -- قسمت نـوزدهـم

برنامه ریزی زمانی :

قسمت اول -

همانطور که جملهِ توماس مرتون نشان میدهد، اگر از زمان به شکل صحیحی استفاده نکنید، بر علیهِ خود مرتکب خشونت شده اید.

این خشونت میتواند در قالبِ برنامه ریزیِ فشرده زمانی باشد که در نتیجه، خود را از تجربهِ زنده بودن محروم می کنید یا ممکن است وقت خود را به فعالیت هایی اختصاص دهید که مطابق با اولویت ها و علایق شما نباشند.

هردوی این موارد از طریق ایجاد محدودیت یاا ناآرامی منجر به ایجاد اختلال یا تجاوز به حقوق فردی می شوند.

هنگامی که وقتِ خود را به نحوی ماشینی تنظیم می کنید ( ماشینی که تنها برای کار کردن خلق شده )، قداست زندگی را زیر پا می گذارید.

فهرستی از ارزش های خود تهیه کرده و آن را الویت بندی کنید، سپس ببینید که حقیقتاً اوقات خود را چگونه صرف می کنید و این دو را با هم مقایسه کنید.

یکی دیگر از مواردِ استفادهِ نادرست از زمان که آسایش شما را مختل میکند، هنگامی است که برای اجتناب از کسالت و بی حوصلگی ( آنهم به هر قیمتی )، در مقابل اجبارهای زندگی مدرن، سر تسلیم فرود می آورید.

در فرهنگ ما که بر مبنای تحرک بنا شده، با نوعی جنونِ فعالیت مداوم روبه رو هستیم که هیچ مَفَری برای سکوت و آرامش باقی نمی گذارد تا ساعاتی را با خود خلوت کنیم.

آیا شما هر روز یا حتی زمانی در طول هفته، اوقاتی را به خود اختصاص می دهید تا بدون تحرک خارجی یا حتی بدون صدای موزیک یا تلویزیون سپری شود؟

وقت آزاد برای آسایش شما ضروری است و اگر خود را از این خوراک محروم کنید با خود خشونت کرده اید.

/ 2 نظر / 22 بازدید
شقایق

mercccc. like dusetun daram reyhane jun moshtaghe didaretunnnnnnnnn delam baratun shode ye zare ama daram hamujur dars mikhunam ishala k ye juri jobran konam sakhtihamo.

سمانه

استاد عزیز واقعا عالی بود به خصوص عبارت اجبارهای زندگی مدرن که برای من مثل یک تلنگر بود و فوق العاده عمل کرد. متشکرم .