یوگـا ، پیام خِـرد است و بشریت وارث این پیـام

تاریخچه یوگ 

چند نظریه در خصوص تاریخچه یوگا :

۱- چندین قرن پیش از میلاد مسیح ، شخصی به نام یوگی درسواحل گانژ ( رود گنگ ) می زیسته که دارای چنان قدرت بزرگی بوده که فقط با یک اشاره دست و یا با یک نگاه افراد را به خواب می برده.

۲- دو قرن قبل از میلاد ، فردی به نام پتنجلی می زیسته ، کتابی به نام یوگاسوترا را نوشت و یوگا را به طور نسبتاً کاملی به جهانیان شناساند.

۳- در کتاب بهاگاوادگیتا آمده است که کریشنا،استاد بزرگ یوگا ، فرمود علم یوگا را به فرشته خورشید ( ویواشان ) تعلیم دادم ، او آن را به مانو ، که پدر بشر است تعلیم داد و او آن را به ایکشواکو تعلیم داد.

۴- یوگا توسط لرد شیوا بنیانگذاری و تاسیس شد. کم کم او به یوگیراج یعنی شاه یوگی ها تبدیل شد.

یوگ چیسـت ؟

یوگ Yog یا یوگا Yoga کلمه ای است سانسکریت به معنی جفت شدن، جفت کردن، به زیر یوغ درآوردن، جمع شدن، رام کردن، پیوند، شایستگی، یکی شدن و انتزاع روحانی.

یوگ راهی است که شخص با تکیه بر یک سری عقاید و باورها به تمرینات روحی و فکری و انتظامات رفتاری و حرکات تنفسی و ورزشهای جسمی ، قادر می گردد اتحاد و هماهنگی کامل بین روح و جسم ، تن و روان ، رفتار و فکر، بدن و جسم بوجود آورد.

تمرینات یوگا چگونه است ؟

در یوگا تمرینات و روشهای مختلفی با توجه به سطح و انگیزش وجود دارد اما به طور کلی جدای از خودسازی و خودشناسی که از ضروریات در یوگا می باشد سیستم یوگا به ۵ اصل استوار است :

۱- آسانا - حرکات فیزیکی :

این گروه از تمرینات باعث قابلیت انعطاف رباطها ، تقویت مفاصل و عضلات و تاندون ها و تمام نقاط بدن می شود و در ضمن  به افزایش جریان خون نیز کمک می کند.

۲- پرانایاما - اصل تنفس :

پرانایاما یا انتظامات تنفسی عبارتند از ایجاد وقفه در روند ریتم های عادی دم و بازدم . پرانا همان انرژی لطیف یا تنفس حیاتی است.

۳- اصل رژیم غذائی :

تهیه سوخت مناسب در بدن ، مصرف مناسب غذا ،‌ هوا ، آب و نور آفتاب. ساده و طبیعی بودن ، هضم آسان ،‌ افزایش سلامتی ، کمک به هضم و جذب خوب مواد.

۴- اصل ریلکس و آسودگی :

طبیعی ترین راه جبران نیروی از دست رفته در فعالیت های مداوم ذهن و جسم.

۵- اصل مدی تیشن :

مدی تیشن به معنای توانائی دور کردن افکار و اندیشه هاست. کنترل خود ، آرامش ذهن ، کنترل سرشت و طبیعت از طریق سکون و تمرکز فکر.

تا پیامی دیگر شما را به آگاهی مطلق می رسانم.

/ 1 نظر / 5 بازدید
پروانه

سلام دوست عزیز مطالب جالبی بود ممنون من استفاده کردم[دست]