مختصری در خصوص زندگینامه سوامی شیواناندا

1963- 1887 Swami Sivananda سوامی شیواناندا. قسمت چهارم

آموزشهای وی اصول اساسی کلیه ادیان را به طور شفاف مطرح می کرد و تمامی روشهای یوگا را در یک روش ـ یعنی یوگای تلفیقی ـ جمع میکرد. وی این یوگا را اینگونه خلاصه میکرد :

"Serve,love,give,purify, meditate, realize, "

"be good,do good,be compassionate"

"خدمت کنید، همه را دوست داشته باشید، ببخشید، خود را خالص کنید، تمرکز داشته باشید، آگاهیتان را افزایش دهید."

"خوب باشید، کار خوب انجام دهید و نهایاً رحم و شفقت داشته باش."

همچنین از جملات معروف و همیشه ماندگار او میتوان به جمله زیر اشاره کرد:

"Health is wealth,peace of mind is happiness,yoga shows the way"

"سلامتی، ثروت است. آرامش فکر داشتن، خوشبختی است. یوگا راه را به شما نشان میدهد"

زندگی خود او نمونه بارز از آرمان خدمت بیشائبه و همچنین کارمایوگا بود.

در نظر سوامی شیواناندا همه کارها مقدس بودند و هیچ مسئولیتی پَست و حقیر به حساب نمیآمد. او همواره به دنبال فرصت میگشت تا به دیگران یاری برساند و در این راه، خستگیناپذیر بود و هرگز آنچه را باید انجام میشد به تاخیر نمیانداخت.

از خواستههای مهم شیواناندا این بود که یوگا بر پایههای علم امروز تفسیر شده و به صورت رشتهای دانشگاهی درآید. این سنکل پای ـ قصد درونی ـ او نیز سالها پس از مرگش محقق شد.

از دیگر اقدامات شیواناندا در گسترش و اعتلای آموزههای یوگا و تعالیم معنوی، تاسیس داروخانه آیورودای شیواناندا در سال ١٩۴۵، تاسیس آکادمی یوگاودانتا در سال ١٩۴٨ و سرانجام تاسیس بیمارستان تخصصی بیماریهای چشم شیواناندا در سال ١٩۵٧ بوده است. به سرعت شهرت این یوگی مقتدر و پرشور و حال در تمام دنیا طنین انداز شد و از سراسر دنیا به دیدار او میشتافتند.

او با نگارش حدود ۴٠٠ کتاب در علوم یوگائی و ودانتا قدمی بس بلند در شناسائی معرفت کهن ودانتا و یوگا به مردم این روزگار کرد. در واقع توانست یوگا  را از کنج معابد و خلوتکدههای هند خارج ساخته و خدمتی والا به نوع بشر کند.

او خود میگفت : " من برای خدمت به شما زندگی میکنم، من زندگی میکنم تا همهِ شما را شاد کنم."

او در طول عمر خود توانست شاگردانی بسیار مقتدر و آگاه را تربیت کند که در گسترش آموزشهای معنوی و یوگا نقش مهمی را ایفا کنند.

سوامی شیواناندا در ١۴ جولای ١٩۶٣ و در سن ٧۶ سالگی جسم خاکی خود را ترک گفت و به مرحله "ماهاسامادی" وارد شد.

روحش قرین آرامش باد.


/ 3 نظر / 2 بازدید
فرشید

سلام.ممنونم از لطفتون که یهم سرزدین و مطالبن رو خوندین. میخواستم ازتون اجازه بگیرم که اگر دوست داشته باشین لینکتون رو تو وبلاگم قرار بدم.

فرشید

پایین سمت چپ وبلاگتون یه قسمتی هست به اسم لینکستان. شما میتونین اونجا لیست وبلاگهای دوستانتون رو قرار بدین که کسانی که میان تو وبلاگ شما بتونن به وبلاگ دوستان یا همفکرهای شما سر بزنن.یعنی با اینکار شما وبلاگ کسانی که خودتون دوست دارین رو به هرکسی که میاد تو وبلگتون معرفی و پیشنهاد میکنین.به اینکار اصطلاحا میگن لینک کردن. البته یه سری تنظیمات داره که اگه لازم داشتین من در خدمتم که توضیح بدم. اما با اجازتون من فعلا شما رو تو وبلاگم لینک میکنم.

فرشید

خواهش میکنم. میدونین چجوری باید اینکار رو انجام بدین؟